zlobek@ugdarlowo.pl
+48 605 252 006
Gminny Żłobek Dziecięcy Zakątek w Rusku
Żłobek ► Kącik pielęgniarki

Radosne mycie rąk

Mycie rąk - higiena na wesoło

Wprowadzenie zdrowych nawyków higienicznych podczas mycia rąk już w dzieciństwie ma ogromne znaczenie nie tylko dla malucha, ale dla całej jego rodziny – zapobieganie rozprzestrzenianiu się szkodliwych chorobotwórczych bakterii.

Te małe rączki mogą mieć do czynienia na co dzień z wszelkiego rodzaju zabrudzeniami. Odkrywają i poznają świat dookoła, a bakterie, z którymi się stykają, mogą  spowodować chorobę malucha lub innego członka rodziny. Małe dzieci, spontaniczne i nieznające ograniczeń właściwych dorosłym, potrafią z zapałem badać rączkami kocią kupę w piaskownicy i sedesową muszlę w żłobkowej toalecie. A w dodatku bardzo często wkładają ręce do buzi. Dlatego tak ważne jest, by praktyka częstego mycia rąk stała się dla dziecka nawykiem.

Prawidłowe mycie rąk usuwa z dłoni bakterie, wirusy i mikroorganizmy, które mogą być powodem wielu infekcji, chorób odzwierzęcych, poważnych schorzeń układu pokarmowego i zarażeń pasożytami. Częste mycie rąk zmniejsza ryzyko tych infekcji.

Ucząc dzieci – w szczególności małe dzieci – jak prawidłowo myć ręce, warto pamiętać, by była to po prostu dobra zabawa.  Może warto użyć tablicy z naklejkami, na której zaznaczysz momenty, kiedy twojemu dziecku udało się poprawnie umyć ręce – po uzyskaniu odpowiedniej liczby naklejek możesz wręczyć mu nagrodę, żeby zmotywować do dalszego działania. Dawaj dobry przykład i zawsze myj ręce, kiedy to konieczne. Kiedy podczas mycia rąk twoje dziecko jest w pobliżu, opowiedz mu i pokaż, co robisz. Niech bierze z ciebie przykład również w myciu rąk.

By dziecko stosowało dobre praktyki, powinno myć ręce:

po powrocie do domu

przed każdym posiłkiem lub przekąską

po każdej wizycie w toalecie lub na nocniku

zawsze gdy są brudne

po dmuchaniu nosa i zasłanianiu ust, kiedy się kicha lub kaszle

po zabawie ze zwierzętami

po wizycie w piaskownicy

w innych sytuacjach związanych z większym ryzykiem kontaktu z chorobotwórczymi bakteriami i wirusami (na przykład po wizycie w przychodni, szpitalu, aptece, zwłaszcza w sezonie grypowym, po wizycie w zoo, po spenetrowaniu przez dziecko domowego kosza na śmieci).

Oczywiście warto wykształcić w dziecku nawyk mycia rąk, na wypadek jeśli miało kontakt z wszelkiego rodzaju zabrudzeniami, jeśli dotykało jakiegoś skaleczenia lub otarcia, lub jeśli po prostu bawiło się na podwórku – te małe paluszki często trafiają tam, gdzie nie powinny.

 

 

Pielęgnacja

 

JAK DBAĆ O PAZNOKCIE DZIECKA

O zdrowie malucha trzeba dbać już od pierwszych jego dni – ta zasada dotyczy także odpowiedniej pielęgnacji paznokci. Co możemy zrobić, by nie tylko wyglądały estetycznie, ale też rozwijały się zdrowo? Na początku są przezroczyste i tak małe, że ledwie je widać. Ale już wtedy wymagają szczególnej troski. Zwykle dziecko przychodzi na świat z długimi paznokciami. Są cienkie jak pergamin, ale ostre jak brzytwa. Jeśli chodzi o trochę starsze dzieci, dbałość o paznokcie jest konieczna, również z powodu zwiększonego kontaktu z bakteriami. Pod płytką łatwo gromadzą się zanieczyszczenia i różne drobnoustroje, a małe dzieci przecież chętnie wkładają wszędzie palce (także do buzi). Przy obcinaniu paznokci u dziecka obowiązuje ta sama zasada, co u dorosłych - płytki u rąk obcinamy na półokrągło, zaś u stóp prosto. Możemy to zrobić:- specjalnymi nożyczkami dla niemowląt, które mają dość grube i zaokrąglone ostrze aby nie ściąć paznokci zbyt mocno i nie zranić skóry- specjalnymi małymi cążkami dla dzieciNajlepiej do obcinania paznokci dziecka zabrać się tuż po jego kąpieli, by mieć pewność, że palce są czyste. Dzięki temu zapobiegnie się ewentualnym zakażeniom, gdyby doszło do zranienia. Poza tym po kąpieli paznokcie są miękkie i nie łamią się,  zwłaszcza w przypadku starszego dziecka.

CIEMIENIUCHA

Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości okresu niemowlęcego. Są to zmiany skórne w postaci żółtych, łusek przypominających łupież, zlokalizowanych na owłosionej główce, a niekiedy też na brwiach, za uszkami i na klatce piersiowej dziecka. Ciemieniucha najczęściej nie wymaga leczenia, wystarczy odpowiednia pielęgnacja, polegająca na delikatnym, regularnym usuwaniu łuski. . Ciemieniucha pojawia się najczęściej między 2. a 10. tygodniem życia i może utrzymywać się nawet do 18. miesiąca życia. Ciemieniucha u dzieci starszych może być wywołana stosowaniem nieodpowiednich kosmetyków. Należy jednak pamiętać, że niektóre dzieci mają większą skłonność do występowania ciemieniuchy, niektóre zaś mniejszą.

Jak pielęgnować główkę z ciemieniuchą?Choć ciemieniucha nie jest dla niemowlaka uciążliwa, a łuski nie swędzą, schorzenia nie należy lekceważyć. Zalegające płatki nie tylko są nieestetyczne, ale w przyszłości mogą doprowadzić do problemów ze skórą głowy.W ramach walki z ciemieniuchą należy:- regularnie zmiękczać łuskę oliwką- wyczesywać łuski pod włos za pomocą miękkiej szczoteczki- dokładnie oczyszczać główkę delikatnym szamponem.Oliwkę można nałożyć na główkę dziecka na ok. godzinę  przed zaplanowanym myciem główki. W czasie mycia można miękką szczoteczką wyczesywać łuskę pod włos. Przy bardziej zaawansowanych zmianach oliwkę można zostawić na całą noc, na główkę należy wówczas nałożyć bawełnianą czapeczkę. Rano znaczna część łusek będzie odchodziła od główki, resztę można wyczesać miękką szczoteczką przed lub w czasie mycia włosków.

Ciemieniucha u niemowlaka. Kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeśli pomimo regularnej pielęgnacji ciemieniucha nie znika, należy skontaktować się z lekarzem pediatrą lub dermatologiem dziecięcym. Kontakt z lekarzem specjalistą jest też konieczny, jeżeli ciemieniucha zaczyna pojawiać się poza skórą głowy i poza brwiami, np. na czole, na klatce piersiowej, w pachwinach. W takiej sytuacji konieczne może się okazać zastosowanie silniejszych leków albo dokładniejsza diagnostyka w kierunku wyeliminowania alergii bądź łuszczycy.